Scope investerar i Brand Factory

Scope investerar i Brand Factory

Riskkapitalbolaget Scope investerar mellan 70 och 100 miljoner kronor i Brand Factory och kommer när affären slutförts bli majoritetsägare i bolaget. Brand Factory har under en tid sökt externt kapital för att snabbare kunna fortsätta växa organiskt och genom förvärv. Valet av investerare föll på Scope som tror på Brand Factorys affärsidé och delar dess vision. 

”Affären innebär att vi blir finansiellt starkare och därmed ytterligare kan förbättra vårt produkterbjudande och erbjuda ännu bättre lösningar för våra kunder. Vår målsättning är att hjälpa våra kunder att säkerställa sin profil genom att erbjuda ett komplett utbud av högkvalitativa produkter och tjänster", säger Peter Follin, koncernchef i Brand Factory.

Sedermera Fondkommission Corporate Finance har under en tid hjälpt bolaget att utvärdera olika alternativ och har agerat finansiell rådgivare till Brand Factory i transaktionen.